Články

 • JazierkaJazierkaVeľa našich zákazníkov sa rozhodne pre jazierko preto, lebo sa im niekde nejaké páčilo. Skôr než začneme kopať je dôležité premyslieť si, čo vlastne od jazierka očakávame a načo ho chceme využívať. Podľa využitia môžeme jazierka rozdeliť na 4 základné typy:
 • ZávlahyZávlahyV súčasnej dobe je asi prirodzené, že súčasťou okrasne upravenej záhrady s trávnikom je aj automatická závlaha. Hlavným dôvodom v dnešnom uponáhľanom svete je z pravidla nedostatok času na zalievanie záhrady.
 • Kúpacie jazierkoKúpacie jazierkoKúpacie jazierko je často nazývané aj ako biobazén alebo biojazierko. Jazierko na kúpanie je ideálnym kompromisom ak sa neviete rozhodnúť či by ste mali doma radšej bazén alebo jazierko, ktoré na prvý pohľad vyzerá prirodzene a zapadá do vašej okrasne upravenej záhrady. Kúpacie jazierko má vzhľad prírodného jazierka s kryštálovou vodou, s vodnými rastlinami a dostatočným priestorom na plávanie.
 • Niečo z histórie KoiNiečo z histórie KoiPôvod Koi nie je dodnes presne určený. No všeobecne sa predpokladá, že normálne kapre pochádzajú z okolia Perzie a západnej Ázie. Postupom času sa migráciou cez prirodzené vodné toky dostali do Číny a pravdepodobne dovážaním aj do Japonska. Japonskí pestovatelia ryže chovali obyčajných kaprov na obživu. Ich mäso sušili a skladovali na zimu v období, keď bol nedostatok ryže. Okolo roku 1800 si všimli, že niektorí z kaprov zmutovali a na tele sa im objavili rozne veľké biele a červené škvrny. Keďže tieto ryby sa im zdali zaujímavé, oddelili ich od obyčajných kaprov. Postupom času z nich vyšľachtili rôzne sfarbené variety. V roku 1914 sa v Japonskom Tokiu konala výstava, kde boli prvýkrát vystavené tieto Kapre pod názvom Nishikigoi. Nishikigio označuje práve farebnosť Koi. Pre ľudí predstavovali tieto ryby "Žijúce Klenoty". Od tejto doby sa objavovali ďaľšie nové druhy a v priebehu pár rokov sa Nishikigoi dostali do celého sveta.
 • Založenie jazierkaZaloženie jazierkaEšte pred založením jazierka je dôležité zamyslieť sa, aké jazierko vlastne budete chcieť, koľko ste ochotný investovať a na čo ho budete využívať. Či už sa rozhodnete pre jazierko s koi kaprami, kúpacie jazierko alebo len vodný prvok s vodnými rastlinami, je dôležité to vopred správne naplánovať, aby sa predišlo zbytočným chybám. Je predsa len jednoduchšie a aj lacnejšie problémom predchádzať ako ich potom riešiť.
 • FiltráciaFiltráciaAko sme naznačili v článku o zakladaní jazierka pre koi, filtrácia je neodmysliteľnou súčasťou úspešného chovu koi kaprov. Samozrejme, jazierko môže byť založené aj bez filtrácie. Sú ľudia, ktorí prírodné zafarbenie vody priam obľubujú. V takomto prostredí však rátajte s tým, že vaše ryby príliš často neuvidíte, pretože voda býva vplyvom jednobunečných rias zafarbená do zelena. Tieto vodu znečisťujúce riasy vznikajú vplyvom vysokého obsahu fosforu a dusíku, ktorého koncentrácia býva v takomto prostredí pomerne vysoká. Prípravky na úpravu vody a boj s riasami nájdete v našom eshope.
 • Fltračné médium kaldnesFltračné médium kaldnesKaldnes proces biologického čistenia vody bol vedecky skúmaný a testovaný vo farmách na ryby a čističkách odpadových vôd viac ako 10 rokov a teraz je dostupný aj pre chovateľov rýb. Médium je vytvarované do tvaru kolesa ktorý je pozitívny pre rozkvet baktérií. Ten umožňuje slabý vírivý pohyb vody vo filtrácii vytváraný vháňaním vzduchu pomocou špeciálne upravených výstupov vzduchu z kompresora.
 • Kŕmenie koi Kŕmenie koi Pri kŕmení koi kaprov treba dodržiavať najmä dve základné zásady: koľkokrát kŕmime ryby a aké množstvo krmiva im dávame. Dôležité je dať do vody len také množstvo krmiva, koľko sú ryby schopné zjesť do piatich minút. Ak sa po piatich minútach vo vode nachádza krmivo, nabudúce treba podávať menšie množstvo krmiva. Množstvo krmiva závisí od počtu a veľkosti rýb, ktoré máme v jazierku. Počet kŕmení za deň, prípadne za týždeň závisí od teploty vody.
 • CoppensCoppensKoi kapre sú špecifickí domáci miláčikovia mnohými považovaný za žijúce klenoty. Preto sa mnoho snahy vynakladá na vytvorenie luxusných jazierok s vynikajúcimi podmienkami pre ich život. Ak sú splnené základné podmienky je naozaj nesmiernou radosťou sledovať krásu koi v jazierku. Coppens International sa zameriava na výrobu krmiva pre koi. Už mnoho rokov Coppens vyrába krmivá, ktoré uspokojujú nároky rýb aj chovateľov. Koi si vyžadujú krmivo, ktoré je chutné, výživné a dobre vyvážené, ľahko stráviteľné, no s minimálnou schopnosťou znečistenia vody. Na druhej strane chovatelia koi si vyžadujú krmivo, ktoré podporuje zdravie a dobrú kondíciu rýb. Iný typ krmiva si vyžadujú dospelé ryby a iný typ mladé koi. Posledné no nie najmenej dôležité je ohraničenie farby, jej intenzita, kontrast, čistota a sviežosť, vďaka ktorej sú koi také známe.
 • Riasy v jazierkuRiasy v jazierkuRiasy sú jednoduché organizmy. V prírode sa vyskytuje viac ako 30 000 druhov. Riasy existujú na zemi už niekoľko miliónov rokov a vyznačujú sa schopnosťou prežiť v rôznych podmienkach od horských ľadovcov cez vriace horúce pramene až po nadmerne slanú vodu. Pre svoj život využívajú slnečné svetlo, vodu a uhlík, ktoré spracúvajú prostredníctvom fotosyntézy rovnako ako iné druhy rastlín.
 • Jazierko na JarJazierko na JarZima pomaly končí, topí sa sneh, pribúda slnečných lúčov, čo nekompromisne ohlasuje príchod jari. Príroda a prírodné prvky sa dokážu na jar pripraviť samy. Keďže naše záhradné jazierka sú umelo vytvorené príroda nie je schopná sa o ne postarať. Je nutné, aby sme im na jar pomohli, vyčistili ich a pripravili ich tak, aby nám zas a znova prinášali radosť a pohodu po celý rok.
 • Jazierko v LeteJazierko v LetePočas letných mesiacov sú záhradné jazierka už v plnom rozkvete. Starostlivosť o ne nie je taká náročná ako na jar. Spočíva najmä v udržovaní jazierka a filtračnej techniky v optimálnom stave.
 • Jazierko na jeseňJazierko na jeseňKaždý organizmus má obdobie aktivity a obdobie pokoja. Rovnako tak aj jazierko, ako živý organizmus. Obdobie aktivity má, keď teplota dlhodobo vystúpi nad 10° C. Vrchol aktivity vegetačného obdobia má jazierko počas letnej sezóny, kedy bývajú teploty najvyššie. V lete venujeme jazeru zvýšenú starostlivosť. Obdobie pokoja má jazero v období keď teplota dlhodobo klesne pod 10° C. Pred obdobím vegetačného pokoja, je nutné vykonať údržbu jazierka.
 • Jazierko v ZimeJazierko v ZimePočas zimy je dôležité zabezpečiť odvetrávanie jazera malým otvorom v ľade, ktorý slúži na únik plynov, vznikajúcich pri rozklade organického odpadu, a na okysličenie vody v jazere. Takýto otvor zabezpečíme použitím plavákového ohrievača s termostatom, ktorý je ideálne do jazierka umiestniť minimálne 30 dní pred obvyklým zamrznutím hladiny, aby si ryby zvykli na rušivý element. Rozbíjanie ľadu rôznymi spôsobmi neodporúčame, pretože nárazy plašia hybernujúce ryby, čo môže spôsobiť ich úhyn.